Kurzy.cz I  Zájezdy.cz l Web.cz l Letenky1.cz l Bydlet.cz

příloha Řecko vám přináší základní informace o této jihoevropské destinaci, která je ideálním místem kde strávit svou dovolenou
dovolená, letenky, počasí,fotogalerie, zajímavé destinace, tipy na výlety, česko-řecký slovník, řecká gastronomie  a další informace o Řecku

 
 Katalog řeckých destinací - Athény, Zakynthos , Korfu, KrétaRhodos, Thassos, Kos Lesbos
Athény

Hlavní a největší město Řecké republiky, leží v pobřežní rovině Atika, mezi hřbety kopců Hymettos, Parnitha a Penteli. Nachází se v sousedství přístavu Pireus a tvoří s ním obrovskou aglomeraci. Celá aglomerace se rozkládá u Saroského zálivu na Balkánské poloostrově. Atény mají 3 200 000 obyvatel. Athény jsou ale považovány za rušné, hlučné a často do smogu nořící se město, které i přesto skýtá nadmíru historických památek a pamětihosností. V poslední době, i díky Olympijským hrám, se dynamicky rozvíjí.

Hlavní dominantou Atén je pahorek Akropolis, kde se nachází řada historických skvostů (hlavní svatyně, tvrz, palác, zásobárna, pokladnice, zbrojnice). Vstupním prostorem jsou Propylaje (předbraní), ústředním chrámem je Parthenón, Panenský chrám zasvěcený bohyni Athéně. Vedle Parthenónu se nachází architektonicky nejsložitější chrám Erechteion. Z Akropole můžete vidět další zachovalé památky jako je Agóra - veřejné a obchodní centrum starověkého města, Dionýsův amfiteátr, Odeion Heroda Atického, v němž se dodnes konají koncerty a divadelní představení, Olympeion - chrám Dia Olympského, z něhož se zachovalo jen patnáct korintských sloupů z původní stovky, Plaka - malebná athénská čtvrť nebo Národní archeologické muzeum.

Historie: 
Zvětšit mapu

Historie Atén se začala před 2500 lety, ale město zažilo kulturní a politický vrchol v antice. Už v 8. století př. n. l. a po téměř dalších 1000 let byly Atény centrem západní civilizace, umění, filozofie, vědy, literatury a dramatu. V té době se jednalo o jeden z nejsilnějších a nejmocnějších městských států Řecka, postavený na Akropoli, vrchu vysokém 156 m. Většina velkolepých architektonických památek Akropole byla postavena během tzv. Zlatého věku, v 5. století př. n. l., kdy byl vládcem Atén Perikles.

V roce 267 n. l. byly Atény vypleněny germánskými kmeny, a od té doby nastává všeobecný úpadek města. Ve středověku význam Atén značně ochabl, protože ležely poněkud stranou kupecké cesty do Byzance a následná turecká okupace (1458 – 1829) udělala z tohoto významného města provinční zapadákov. Hlavním městem novodobého řeckého státu se Atény staly po skončení turecké nadvlády, vyhlášením nového krále Otta a jsou jím dodnes.  
Nejdůležitější pamětihodnosti:

Park Zappion  - klasicistní budova Zapion, kde se pořádají výstavy a kongresy. Při olympiádě zde bylo tiskové středisko

Olympion  - olympion a Hadriánův oblouk pohledem z AkropoleChrám Olympion je největší dochovaný v Řecku. Z původních 104 korintských sloupů se dochovalo jen patnáct o výšce 17 metrů. Na délku chrám čítal asi 96 m a na šířku zhruba 40 m

Hadriánův oblouk  - je téměř 1900 let starý a pochází z počátku našeho letopočtu. Tehdy, pod římskou nadvládou, nechal císař Hadrián rozšířit město o celou jednu městskou čtvrť. Brána stojí na hranici mezi Starým a Novým městem. Směrem k Akropoli na ní je napsáno „Toto je město Théseovo, staré město“ a na druhé straně je napsáno „Toto je město Hadriánovo, nikoli Théseovo“.

Dionýsovo divadlo v Dionýsově divadle pod Akropolí (nejstarším známém divadle na světě) bývaly premiéry Aischylových, Aristofanových, Euripidových a Sofoklových her. Od 6. století př. n. l. zde staří Řekové každoročně uctívali tancem a zpěvem boha plodnosti, vína a veselí Dionýsa. V roce 534 př. n. l. se těchto oslav zúčastnil jistý Thespis. Postavil vedle jednoho sboru jiný – tak se zrodil dialog a tím i divadlo. V těchto dobách sledovali diváci hru ještě prostě ze svahu kopce. Pojalo až 17000 diváků.[2] Poté zde byli zbudovány dřevěné lavice a ty byly v roce 330 př. n. l. nahrazeny kamennými a divadlo dostalo přibližně dnešní podobu.

Za doby panování císaře Nerona bylo divadlo upraveno, aby se zde mohly konat gladiátorské hry a zápasy. Z této doby pocházejí také reliéfy na předscéně, které zobrazují mytické výjevy: vlevo zrození Dionýsa a vedle oběť bohu, vpravo uctívání boha bohy a lidmi

Akropolis  - dominantou Athén je Akropolis a dominantou Akropole ParthenonStejně jako je Pražský hrad symbolem a dominantou Prahy, je Akropolis dominantou a symbolem Athén. Akropole byla ve starověku a pak i ve středověku díky své poloze pevností Akropolis byla zejména náboženským centrem obce, ale také přirozeným opěrným bodem v Athénách, o který se opírali ti, kdo chtěli Athény ovládat silou. Byla opevněna již předchůdci Řeků v Attice - Pelasgy. Zbytky jejich mohutného opevnění je možno vidět ještě dnes. Největší rozmach stavební činnosti na Akropoli spadá do doby největšího rozmachu Athénské moci - do doby Periklovy. Tehdy byly postaveny stavby, nad kterými musíme stát v úžasu ještě dnes, kdy již leží v rozvalinách. Působí na nás nejen svoji mohutností, ale i vyspělým estetickým dojmem.

Na Akropoli tehdy stálo podivuhodné umělecké dílo – socha Pallas Athény , ochránkyně města. Geniální sochař Feidiás ji vytvořil ze zlata a slonoviny, avšak Athéňané jej obvinili, že zpronevěřil zlato určené na její výzdobu. Zklamaný umělec se odstěhoval a založil svoji dílnu v Olympii. Její prokazatelně pravé zbytky našli archeologové ve 20. století.  Planina na Akropoli je 300 metrů dlouhá a 150 metrů široká.

Parthenon – začal se budovat v roce 447 před Kristem. Ústředním bodem Parthenonu byla obří socha Athény o rozměrech 70 x 31 m.[3] Při obléhání Akropole Benátčany došlo k zasažení Parthenonu, ve kterém Turci zřídili prachárnu, dělovou koulí a následné explozi, která chrám značně poničila. [2]

Erechteion – zbudován v letech 421-406 př. Kr. na nejposvátnějším okrsku Akropole. Sloupy ve tvaru žen – karyatidy.

Boulého pevnostní brána je pojmenovaná podle jejího francouzského objevitele v minulém století, Boulého.

Muzeum na Akropoli – archeologické muzeum v Athénách patří mezi nejkrásnější a co do sbírek nejbohatší muzea světa, zabývající se antikou. Mimo jiné se zde nacházejí i tyto sochy:

Moschoforos – muž, který nese jalovici. Mimořádně jemná soška vousatého mladého muže, který nese na zádech tele jako oběť bohyni Athéně. Socha pochází z roku 570 př. Kr.

Karyatidy – panny, podpírající střechu průčelí Erechtheionu.

Athénská agora  - centrum antických i dnešních Athén tvoří starověká Agora. I když pojem agora znamená tržiště, v žádném případě to ani dnes, natož v dobách největší slávy, nebylo jen obchodní centrum. Stály zde administrativní budovy, chrámy i soudy. Zde mohl občan města najít veřejné služby i vše, co potřeboval k běžnému životu. Tady se nakupovalo a prodávalo, ale zároveň se dělala politika, pomlouvala vláda i bližní.

Hefaistův chrám - (Theseion-Hefaisteion) patří mezi nejzachovalejší antické památkyNejstarší památky můžeme datovat až do neolitického období, obdivovat můžeme památky od klasického období až po kostel z 11. století našeho letopočtu.

Chrám Theseion-Hefaisteion - tento chrám je zasvěcen bohu Hefaistovi a ochránkyni města, bohyni Athéně. Byl vybudován r. 449 př. Kr. a je dnes nejzachovalejším antickým chrámem vůbec.

Řecká agora - stojí nedaleko Římské agory a je to centrum Athén za doby řecké nadvlády. Není zde mnoho zachovaných památek. Nacházely se zde údajně první veřejné záchodky na světě.

Věž větrů - jedná se o kombinace vodních a slunečních hodin – DUBIN (2001). Tato osmiboká stavba má na každé ze svých stran (ukazují do čtyřech světových stran) reliéfy příslušných větrů.

Mitrópoli - katedrála, kterou nechal vystavět první řecký král Ota I. v letech 1840 až 1862. Uvnitř se nachází pozůstatky sv. Filothéi a sv. Řehoře

 (Zdroj: Wikipedia.org)

Fotogalerie

další fotky z fotogalerie

Proč jet do Řecka,řecké ostrovy a co vás zajímá
Důležité odkazy při cestě autem
Čím se platí v Řecku ?
Mapa Řecka 
Jak se řekne aneb slovník
Fotogalerie - Řecko a jeho ostrovy
Cestujte do Řecka letecky - letenky online
Dovolená v Řecku aneb nákup dovolené online
Vše co jste dosud nevěděli o Řecku
Last minute zájezdy do Řecka
Recept na pravou řeckou Musaku
Katalog cestovních kanceláří

 

Bydlení pro každého Výtvarné a hobby potřeby - obchod Zákony Levné letenky Obrazy, fotografie  Reality, nemovitosti Povinné ručení online Přijetí EURO Digitální fotoaparáty, elektro Ráááádio Impuls Práce, zaměstnání Super Last minute Eurovíkendy Chaty a chalupy, ubytování Dovolená - exotika Řecko Last minute  Turecko

příloha byla vytvořena ve spolupráci se serverem www.zájezdy.cz - cestovní agentura, dovolená dle Vašich představ i Last minute