Kurzy.cz I  Zájezdy.cz l Web.cz l Letenky1.cz l Bydlet.cz

příloha Řecko vám přináší základní informace o této jihoevropské destinaci, která je ideálním místem kde strávit svou dovolenou
dovolená, letenky, počasí,fotogalerie, zajímavé destinace, tipy na výlety, česko-řecký slovník, řecká gastronomie  a další informace o Řecku

 
 Katalog destinací - Athény, Zakynthos , Korfu, KrétaRhodos, Thassos, Kos, Lesbos
Kréta

Ostrov Kréta je nejižnějším ostrovem Řecka. Na tomto ostrově naleznete horské oblasti se spoustou soutěsek a jeskyní, ale i nížinu. Okolí Heraklionu připomíná spíše rozlehlou planinu se spoustou kamenů a keřů.

Samotné město Heraklion má typické úzké uličky se  spoustou obchůdků,taveren a tržištěm.Na náměstí Plateia  Eleftheriou je archeologické muzeum vstup 6 EUR kde jsou předměty všech kultur, které na Krétě byli.Pevnost Kules vstup 2 EUR, dále  kostely Svatého Marka a Svatého Tita, který je i patronem Kréty.

Cesta z Heraklionu  na severovýchod po hlavní silnici směrem na Chánii ukazuje hlavní charakter a rozmanitost Kréty. Malebná údolí lemovaná horami skýtají skutečně nádherný pohled. Na kopcích jsou k vidění stáda volně se pasoucích koz. Ze středisek stojí rozhodně za úvahu Bali. Pláž zde je sice spíše menší, ale pohled na skalní masivy na jedné straně a moře na straně druhé byl skutečně úchvatný.

Město Chánie turistu upoutá a okouzlí rozlehlým přístavem, rozmanitostí stavebních stylů.Úzké uličky dýchají historií a procházka jimi je velmi příjemná. Malé obchůdky se suvenýry nenarušují celkový kolorit městečka.  

Vyberte si zájezd na ostrov Kréta z nabídky zájezdů agentury Zájezdy.cz

 Nejoblíbenější hotely

Zvětšit mapu

Sunny Club Santa Marina ****+
SUNNY CLUB APHRODITE BEACH ****
Vila Malievi ****
LAMBI ***+
SUNNY CLUB APOLLO ***+
Hotel Atali Village ***
Hotel Fragiskos ***
Hotel Oceanis ***
Hotel TYLISSOS BEACH ***
Hotel AMNISSOS ***
Ntanelis ***

 

 

 

 

 

 Historie

Záznamy osídlení sahají do 6. tisíciletí př.n.l. Údajně se zde narodil bůh Zeus.

Nejslavnější období Kréty bylo za vlády Mínojské kultury  2600 př.n.l.-1100př.n.l. jejíž pozůstatky jsou v okolí Heraklionu v podobě muzeí a vykopávek nejslavnější jsou paláce jsou  Knossos a Faistosu.Poté přišly Mykéňané a po nich Dórové. Římané se na ostrove objevili již ve 3. století př.n.l. , ale jejich nadvláda začala až v 1 století př.n.l. a po rozdělení říše Římské připadla . Byzantcům.Nějaký čas ostrovu vládli i Arabové a poté jej Byzanci opět získali zpět.  

V 13 století si Krétu od Byzantců koupili Benátčané.Po nich ostrovu vládli Turci a z jejich nadvlády se Kréťané osvobodili až s pomocí Velké Británie roku 1898 a ostrov spadal pod mezinárodní správu.K Řecku byl připojen roku 1913 zásluhou řeckého politika Elefteria Venizela.  

 Památky

Díky velmi pohnuté historii Kréty se zde nachází mnoho různých stavebních slohů a památek.

  • Palác Knossos  - nalézá se jihovýchodně od Heraklionu cca 6 km Vstup do paláce je 6 EUR a je možné si zakoupit průvodce v češtině.Jedná se o velmi rozlehlou stavbu, která dává poměrně přesný pohled na to jak palác vypadal v dobách své největší slávy. Rekonstrukci se věnoval Sir Arthur Evans a k naší škodě hodně používal beton což trochu ruší jeho historii. Vstup do samotného paláce byl pouze 2 úzkými uličkami a celý palác spíše připomíná zastřešené  město. Jednou z mnoha zajímavostí paláce byla skutečnost, že Mínojci využívali tekoucí vody a měli již v té době splachovací záchod a  koupelnu.Obří číše sloužící k uskladnění potravin byly vypalovány na místě, kde později zůstaly stát.Pece které je vypálily byly postaveny a poté opět rozebrány. Z tohoto pohledu se skutečně jednalo o velmi vyspělou civilizaci, která je do dnešního dne opředena spoustou tajemství. K rozpadu této civilizace přispěly rozbroje mezi samotnými Mínojci, již využili Mykéňané a ukončili toto nejslavnější období Kréty.

  • Římská osada Gortýna - jihozápadně od Heraklionu  cca 46 km je bývalá římská osada Gortýna, Vstup je 4 EUR. Osada bývala hlavní římskou osadou a je největší archeologickou lokalitou na Krétě.Je zde raně-křesťanský kostel  bazilika Agios Titos . Byl zde nalezen nejstarší řecký zákoník z 5 století př.n.l..

  • Malata - na jihu středisko Malata nabízí římské hrobky vytesané do pískovcových skal. Zdejší pláže patří údajně k nejkrásnějším na ostrově.Je zde však mnoho turistů.

  • Mínojská osada - na místě kde stojí vesnička Archanes bývala Mínojská osada a toto místo nám umožňuje si udělat představu o tom jak vypadala kdysi typická Krétská vesnice.Tato vesnice byla vyhlášena  jednou ze 20 nejhezčích vesnic v Evropě.

 Fotogalerie 

další fotky z fotogalerie


Proč jet do Řecka,řecké ostrovy a co vás zajímá
Důležité odkazy při cestě autem
Čím se platí v Řecku ?
Mapa Řecka 
Jak se řekne aneb slovník
Fotogalerie - Řecko a jeho ostrovy
Cestujte do Řecka letecky - letenky online
Dovolená v Řecku aneb nákup dovolené online
Vše co jste dosud nevěděli o Řecku
Last minute zájezdy do Řecka
Recept na pravou řeckou Musaku
Katalog cestovních kanceláří

Bydlení pro každého Výtvarné a hobby potřeby - obchod Zákony Levné letenky Obrazy, fotografie  Reality, nemovitosti Povinné ručení online Přijetí EURO Digitální fotoaparáty, elektro Ráááádio Impuls Práce, zaměstnání Super Last minute Eurovíkendy Chaty a chalupy, ubytování Dovolená - exotika Řecko Last minute  Turecko

příloha byla vytvořena ve spolupráci se serverem www.zájezdy.cz - cestovní agentura, dovolená dle Vašich představ i Last minute