Kurzy.cz I  Zájezdy.cz l Web.cz l Letenky1.cz l Bydlet.cz

příloha Řecko vám přináší základní informace o této jihoevropské destinaci, která je ideálním místem kde strávit svou dovolenou
dovolená, letenky, počasí,fotogalerie, zajímavé destinace, tipy na výlety, česko-řecký slovník, řecká gastronomie  a další informace o Řecku

 
 Katalog destinací  - Athény, Zakynthos , Korfu, KrétaRhodos, Thassos, Kos, Lesbos
Lesbos

je řecký ostrov v severovýchodní části Egejského moře. 

Lesbos je částí prefektury Lesbos . Se svou rozlohou 1 630 km² a délkou pobřeží 320 km je třetím největším ostrovem Řecka a osmý největší ostrov Středozemního moře.. Třetina z odhadovaných 180 000 obyvatel žije ve správním středisku Mytilény, nacházejícím se na jihovýchodě ostrova. Další větší města ostrova jsou Kalloni, Plomari, Ayassos, Eressos a Molyvos.

 Historie

Ostrov Lesbos nemá jednoznačnou historii. Podle starých bájí byl na ostrově první král Makaras, syn Boha slunce Helia. A ten měl pět dcer: Mytilene, Methymnu, Issu, Antissu a Arsineu a čtyři syny: Eressosa, Kydrolaosa, Neandrosa a Leukipposa. Podle nich jsou pojmenovaná nejdůležitější města ostrova. Jeden Makarasův zeť se jmenoval Lesbos a byl synem antického hrdiny Lapithose.  Ostrov byl zřejmě osídlen ve 4 tisíciletí před Kristem. Slepý antický básník Homér zmiňuje ostrov v obou svých eposech Ilias i Odysea. Podle Homéra byl Lesbos místem, kde bájní hrdinové Achilles a Ajax pohřbili dalšího slavného bojovníka Trójské války, Palamida. Vykopávky dokazují, že na ostrově byla civilizace paralelně s civilizací Mykénskou a Trójskou. Ostrov Lesbos pak procházel dějinami od úspěchu k porážkám, doslova, jak na běžícím pásu. Byl nejprve pod kuratelou Římské říše, pak se stal centrem obchodu s Egyptem, vládli mu také Peršané a byl spojencem Alexandra Velikého. Po rozdělení římského impéria připadl Lesbos říši Východořímské (Byzantské). Až do 14. století patřil ostrov různým byzantským vládcům, ale nikdo se o něj příliš nestaral několikrát byl v tomto období Lesbos zpustošen nájezdy Maurů, Benátčanů, nebo křižáků. V roce 1401 byl ostrov poničen zemětřesením. Roku 1445 ostrov vyplenil Bulgar Baldaoglou a někdejší ekonomicky velmi silné město Kalloni srovnal se zemí.

V roce 1462 začíná nadvláda Turků nad ostrovem. Dobyvatelem Mohamadem II tak začíná temnější éra ostrova. Za jeho vlády totiž z původních 100 000 bohatých obyvatel největšího města na ostrově z časů Gattelusiho, zbylo 30 000 negramotných chudáků, když velká část lidí byla prodána do otroctví a část se odstěhovala dobrovolně či nedobrovolně do Konstantinopole. Zbylí obyvatelé byli donuceni vzdát se křesťanství a Gattelusi a jeho rodina byli pověšeni. Odpor Řeků byl z počátku slabý, ale postupem času se začaly formovat tajné školy v kostelech a klášterech a stejně tak jako ve zbytku okupovaného Řecka i tady duchovenstvo udržovalo naději na osvobození. K úplnému osvobození od Turků došlo v roce 1912, když bylo město Mytilény osvobozeno řeckou námořní flotilou. Oficiálně byl Lesbos připojen k Řecku v roce 1914 dohodou mezi Londýnem a Athénami. Poslední Turci ostrov opustili v roce 1923

Chvíle opojné svobody pak byly přerušeny II. Světovou válkou, kdy ostrov okupovali Němci. Dnes ostrov patří k Řecku. Z názvu ostrova byl později odvozen název pro homosexuální vztah žen a to kvůli tomu, že se tady narodila a tvořila jedna z mála známých básnířek starověku a jedna z nejvýznamnějších představitelek řecké lyriky vůbec - Sapfó. (zdroj CK Alexandria)

Líbí se vám ostrov Lesbos? Pak si stačí vybrat z nabídky zájezdů agentury Zájezdy.cz

 Nejoblíbenější hotely na ostrově Lesbos 

Zvětšit mapu

SANDY BAY***
Hotel Plaza Palace
Hotel Pela***
Hotel Panorama***
Hotel Alma****
Hotel Sun Rise****

 

 

 

 

 

 

 

 

 Tipy co stojí za shlédnutí 

Mytilény
Hlavní město ostrova má třicet tisíc obyvatel. Je to také hlavní přístav na ostrově s čilým nočním životem, obrovskou pevností z 19. století a muzeem s úžasnou sbírkou moderního umění 20. století. Spletité uličky, hlavně na severu města jsou jako stvořené ke ztracení. Mytilény, díky své universitě, jsou velmi živým městem i v zimních měsících. Velmi zajímavé je také Byzantské muzeum a Kostel svatého Therapona.

SEVER OSTROVA

Podle místních obyvatel je severní část ostrova tou nejkrásnější hlavně pro středověké město Molyvos a piniové lesy Tsamliki, které se táhnou od severního pobřeží ostrova až k zátoce Kaloni.

Molyvos
Severní části ostrova dominuje město Molyvos (Mythymna) s asi 1 500 obyvateli. Jsou tu kamenné domečky s barevnými okenicemi, nad kterými se tyčí byzantský hrad. Malý rybářský přístav s oblázkovou pláží. Za návštěvu stojí Janovský - byzantský hrad.  Pláž v Molyvosu je oblázková a velmi vyhledávaná, ale v letních měsících odjíždí v 10:30 dopoledne výletní lodě na pláže v Eftalou, Skala Sykaminias a do Petry

Zátoka Kaloni
Městečko Kalloni je největší v oblasti kallonské zátoky a známe ho pod stejným jménem už od roku 1300 př.n.l. Je to jedno z nejdůležitějších míst na ostrově už od antiky. Ve městě můžete obdivovat úžasnou architekturu a také kostel Zoodochos Pigi (v překladu kostel Životodárného Pramene). Klášter Limonos, který se nachází v nedaleké vesničce Limonos, je zasvěcený Archandělu Michaelovy. Pochází z roku 1523 a během turecké okupace byl intelektuálním centrem ostrova. Knihovna v klášteře obsahuje 5 000 knih od roku 1502 do současnosti. Každoročně se tady 8. listopadu koná pouť na oslavu svátku Archanděla Michaela.

ZÁPAD OSTROVA

Západní Lesbos je odlišný od zbytku ostrova, tato oblast je sušší a méně osídlená. Nejzápadnější část ostrova je skoro bez stromů a tady naleznete Lesboský kamenný les. Také zde naleznete vesničku Skala Eressou, údajné rodiště antické básnířky Sapfó.

Skala Eressou
Vesnice s 1560 obyvateli leží 90 km od hlavního města v zemědělské oblasti na překrásné písčité pláži. Eressou má ženský náboj a bohémskou atmosféru, také dobré restaurace a avantgardní noční život.


JIH A STŘED OSTROVA

Jižní část ostrova zahrnuje dvě velmi důležité oblasti.

První je zátoka Yera s typickými malými řeckými vesničkami a krásnou přírodou je údajně jedna z nejhezčích ve středozemním moři. Druhou oblastí je Plomari, ekonomické a kulturní středisko ostrova.

V těsném sousedství najdete vesnici Agios Isidoros s překrásnou dlouhou rovnou pláží. K centrálnímu Lesbu patří jiho-východní pobřeží kallonské zátoky, spolu s vesničkou Polichnitos, která je známá termálními prameny. Déle tam patří na jižním pobřeží ostrova oblast okolo vesnice Valtra s oblíbenou dlouhou písčitou pláží a oblast vesnice Agiassos v pohoří Olibos s kostelem Panenky Marie.


VÝCHOD OSTROVA

Východní část Lesbu je velmi rozmanitá, pokud se vydáte pobřežní cestou z hlavního města Mityléna do vesnice Skala Sykamnias narazíte na krásné malé vesničky, olivové háje se strážnými věžemi a rozsáhlé piniové lesy. (zdroj CK Alexandria)

 
 Doprava

Pravidla silničního provozu zde téměř neexistují a Řekové si klidně zastaví na mostě a popovídají si s protijedoucím autem, kolona za nimi trpělivě počká.Jezdí zde spousta mopedů a čtyřkolek.Místními autobusy se dostanete ze středisek do hlavního města, nebo si můžete zapůjčit auto pokud máte odvahu, tak jet autobusem.

 Fotogalerie

   

 

další fotky z fotogalerie

Proč jet do Řecka,řecké ostrovy a co vás zajímá
Důležité odkazy při cestě autem
Čím se platí v Řecku ?
Mapa Řecka 
Jak se řekne aneb slovník
Fotogalerie - Řecko a jeho ostrovy
Cestujte do Řecka letecky - letenky online
Dovolená v Řecku aneb nákup dovolené online
Vše co jste dosud nevěděli o Řecku
Last minute zájezdy do Řecka
Recept na pravou řeckou Musaku
Katalog cestovních kanceláří

Bydlení pro každého Výtvarné a hobby potřeby - obchod Zákony Levné letenky Obrazy, fotografie  Reality, nemovitosti Povinné ručení online Přijetí EURO Digitální fotoaparáty, elektro Ráááádio Impuls Práce, zaměstnání Super Last minute Eurovíkendy Chaty a chalupy, ubytování Dovolená - exotika Řecko Last minute  Turecko

příloha byla vytvořena ve spolupráci se serverem www.zájezdy.cz - cestovní agentura, dovolená dle Vašich představ i Last minute