Kurzy.cz I  Zájezdy.cz l Web.cz l Letenky1.cz l Bydlet.cz

příloha Řecko vám přináší základní informace o této jihoevropské destinaci, která je ideálním místem kde strávit svou dovolenou
dovolená, letenky, počasí, fotogalerie, zajímavé destinace, tipy na výlety, česko-řecký slovník, řecká gastronomie  a další informace

 
 Katalog řeckých destinací  - Athény, Zakynthos , Korfu, KrétaRhodos, Thassos, Kos, Lesbos
 
Aktuální zprávy:

Zrod Olympijských her 

(červenec 2008) Olympijské hry jsou největší sportovní událostí moderní doby. Svého předchůdce a vzor mají v antických olympijských hrách, konaných ve starém Řecku v Olympii na poloostrově Peloponés. Jejich zakladatelem byl podle pověsti Hérakles.

Pořádají se jako:

  • Letní olympijské hry od obnovení her v roce 1896
  • Zimní olympijské hry od roku 1924

Letní i zimní olympijské hry se konají jednou za 4 roky. Od roku 1992 se střídají po 2 letech. Do tohoto roku se konaly vždy ve stejný rok.

Novořecké olympijské hry

15. listopadu 1859  se v Aténách 20 000 diváků stalo svědky sportovních klání 300 soutěžících na prvních novořeckých olympijských hrách. Hlavní zásluhu na jejich uspořádání měl hrdina osvobozovacích bojů, Evangelos Zappas, který jejich organizaci věnoval nejen značné úsilí, ale i celý svůj majetek. Myšlenka uspořádat novořecké olympijské hry se zrodila v Pyrgu. Bylo to krátce po osvobození Řecka z turecké nadvlády, kdy se místní městská rada rozhodla pro obnovení her přímo v Olympii. Měly se konat každé čtyři roky 25. března, tj. na Den řecké nezávislosti. Nepříznivé podmínky v Olympii (bažinaté území plné komáru představovalo velkou hrozbu malárie) vedly k tomu, že se nakonec hry konaly až v listopadu a v Aténách. Hry se pak konaly ještě v letech 1870, 75 a 87.

V novodobých dějinách se Olympijské hry vrátily na Peloponeský poloostrov naposledy v roce 2004, kdy se konaly 28. LOH. Počet zúčastněných zemí dosáhl 202. Pro českého diváka asi není třeba připomínat úspěch českých sportovců a především pak zlatou olympijskou medaily Romana Šebrleho.

zdroj: Wikipedia

Nestorův palác (Pylos)

(červenec 2008) Nestorův palác v Pylu se nachází na jihozápadním pobřeží Messénie jižně od Sparty. Podle pověsti byl založen Néleem, synem Poseidona a Tyró. Výzkumy na sídlišti z doby bronzové započal Carl Blegen z univerzity v Cincinnati v roce 1952, ale objeveno bylo už v roce 1939. Další práce ale zastavila druhá světová válka. Nachází se v dnešní lokalitě Epano Englianos, asi devět kilometrů severovýchodně od zálivu Navarino, u nějž se nachází zbytky klasického města Koryphasion. Blegen na této lokalitě vykopal zbytky velkého královského paláce z mykénské doby, který nazval jako Nestorův, podle postavy Néleova syna Nestora, jenž v Homérově Illiadě vládl Písečnému Pylu.

Podle nálezů keramiky lze soudit, že Akropole byla osídlena již ve středně heladském období. V její blízkosti bylo nalezeno mnoho mykénských hrobek, a to jak Tholoi, tak i komorových, většinou z patnáctého století před n. l. Palác samotný je pak datován do 13. století př. n. l., a byl zničen kolem roku 1200 př. n. l., pravděpodobně při vpádu mořských národů. Lokalita byla definitivně opuštěna během osmého století před n.l. a během klasického období zřejmě upadla v zapomnění.

Stěny paláce jsou tvořeny z opracovaných kamenů spojených hlínou. Oproti jiným mykénským palácům, např. v Mykénách nebo v Tíryntu, při jeho stavbě nebylo použito kyklopské zdivo. Palác také zřejmě neměl žádné opevnění. Navíc se nejedná pouze o jednu stavbu, nýbrž o komplex čtyř od sebe oddělených budov: dvou obytného a ceremoniálního charakteru, jedné dílny a jednoho skladiště na víno.

Nestorův palác v Pylu je dnes vedle Mykén a Tíryntu nejlépe dochovaným centrem mykénské kultury.  Jeho základy se zachovaly v poměrně málo porušeném stavu a poskytují nám názorný obraz královského paláce z pozdní doby bronzové. Vzhledem ke své poloze na západním okraji mykénského světa a relativně krátké historii se spíše jeví jako silné obchodní středisko. Jeho velká skladiště nám ukazují, že palác hrál ve svém regionu aktivní ekonomickou roli především v distribuci zemědělských produktů.

převzato z Wikipedia.cz

Kréta je nejžádanější destinací pro dovolenou v Řecku

(červen 2008) Letošní sezóna dovolených, alespoň co se týká Jadranu, doznává opravdu netušených změn. Zmatky kolem zákazu dovozu potravin, resp. masných a mléčných výrobků do Chorvatska, dává příležitost změnit cestovní „mapy“ klientů cestovních kanceláří. A novinek bude víc.

Další z ne příliš příjemných změn při cestách na Čechy oblíbený Jadran je třeba zvýšení nákladů na cestu. Slovinsko od července totiž zavede povinné dálniční známky na všech svých dálnicích. A přestože z nich Češi při cestě k Jadranu využívají většinou jen patnáctikilometrový úsek, musí si i přesto koupit půlroční známku. Slovinci totiž neprodávají známky na týden či měsíc.

A hlavní problém letošní sezóny, totiž rostoucí cena nafty a ropy, ovlivní podstatným způsobem i výběr ostatních destinací. Většina leteckých společností totiž kvůli stoupajícím cenám zvyšuje příplatky k letence. Přesto se zdá, že výběr zájezdů k moři letadlem se kvůli tomu příliš nebrzdí. Ale když byla řeč o Řecku… Cestovní agentura Zájezdy.cz (www.zajezdy.cz) prodala v období od 1. ledna 2008 do konce května letošního roku nejvíce zájezdů do Egypta, Řecka a Itálie. Tabulka dále uvádí, jaké destinace byly v tomto období nejžádanější.

destinace

Počet prodaných zájezdů

Kréta

129

Rhodos

80

Chalkidiki

34

Korfu

34

Zakynthos

32

Kos

29

poznávací

16

Thassos

14

Lesbos

12

Lefkada

12

Olympská riviéra

12

Kefalonia

11

Samos

9

Santorini

9

Peloponés

8

Parga

4

Limnos

4

Karpathos

3

Kalymnos

3

Skiathos

2

Chios

1

Skopelos

1

Řecko 2008 – bude všechno „all inclusive“?

(květen 2008) Dovolená v Řecku nemusí být jen „válení se“ na pláži u moře. Země nabízí řadu zajímavých lokalit, netradičních výletů a túr. O tom, že Řecko je hodně lákavou destinací pro stále více českých turistů, není třeba dlouze hovořit. Konkurence se zostřuje a českého cestovního apetitu do země Alexandra Velkého si začínají všímat i firmy ze sousedství ČR. Například německé „cestovky“ nabízejí lidem v tuzemsku až o třetinu nižší ceny, když si dovolenou v Řecku zařídí Češi u nich. 

A tak zdá se, že zatímco v loni dovolenková sezóna nezačala díky úmyslně založeným požárům na mnoha místech v Řecku úspěšně, letos bude zřejmě všechno jinak. Přesto za zmínku stojí, že požáry, které vypukly na Peloponéském poloostrově připravily o život desítky lidí a popelem lehlo na 228 tisíc hektarů lesních porostů a 41 tisíc hektarů zemědělské půdy. Šlo především o olivové a citrusové háje a vinice. Hasiči se potýkali se zhruba 130 požáry a definitivně oheň porazili až na počátku loňského září. 

Podle prvních prognóz a ohlasů z cestovních kanceláří se letošní sezóna i v Řecku ponese ve znamení nárůstů zájezdů „all inclusive“, tedy s jídlem a pitím v ceně. V kurzu jsou podle cestovek spíše menší turistická střediska. Možná, že i vy se osobně přesvědčíte o chuťovém kouzlu oblíbeného koňaku Metaxa či ještě známějšího aromatického alkoholu Ouzo. Pověstná je i řecká kuchyně. Je specifická jednoduchou přípravou jídel a kořeněnou chutí. V jejím jídelníčku nesmí chybět čerstvá zelenina, olivový olej, voňavé bylinky a mořští živočichové. Nejoblíbenější řeckou pochoutkou je gyros. Další zajímavou pochoutkou je souvlaki (též grilované). Z bezmasých jídel je v Řecku oblíbeno saganaki - smažený plátek sýru feta navíc ještě obalený ve strouhance. A pokud si přečtete náš speciál, pak jistě objevíte další lákavé příležitosti dovolené v Řecku.


První krach cestovní kanceláře kvůli ohňům v Řecku

(srpen 2007) Letošní, zřejmě úmyslně založené požáry na mnoha místech v Řecku mají, kromě lidských tragédií, také první zahraniční smutné příběhy. Jedním z nich je i konec české cestovní kancelář Macdino Travel, která vyhlásila úpadek právě kvůli požárům v Řecku. Jde ale o první případ zániku domácí cestovky, která se opravdu se ctí vypořádala se svými zákazníky a partnery. Podle všeho totiž ani jeden klient, který v okamžiku krachu Macdino Travel zůstal v zahraničí, nepřijde o nic a stráví dovolenou tak, jak si jí zaplatil. Ostatní klienti pak mohou požádat o výplatu svých dovolených prostřednictvím pojišťovny Generali, u které byla cestovní kancelář pojištěna proti úpadku.

Pojišťovna na svých internetových stránkách radí lidem, kteří si dovolenou u Macdino Travel už zaplatili, ale ještě neodcestovali, aby na Generali písemně vznesli své nároky na úhradu takto vzniklé škody do šesti měsíců. Po vyplnění protokolu tak lidé dostanou své peníze s určitým odstupem zpět. Aby však turisté nepřišli o plánovanou cestu, nabízí jim Generali také možnost vybrat si náhradní dovolenou u Cestovní kanceláře Fischer, která lidem nabídne možnost vybrat si jakýkoliv zájezd z aktuální nabídky firmy a zaplatit ho až později.

Požáry na Peloponéském poloostrově vypukly 24. srpna. O život připravily 64 lidí a popelem lehlo na 228 tisíc hektarů lesních porostů a 41 tisíc hektarů zemědělské půdy, především olivových a citrusových hájů a vinic. Hasiči se potýkali se zhruba 130 požáry, definitivně dobojováno bylo až 3. září. Postižená země teprve začíná se sčítáním škod, Evropská unie už nicméně slíbila letos uvolnit pomoc ve výši 600 milionů eur.

 

Řecko hoří, cestovní kanceláře ale varují před panikou

( červenec 2007) Nevídaná katastrofa, zloba Bohů, nebo teroristické útoky na přírodu. To jsou jen nejúdernější titulky řeckých novin, které charakterizují poslední napětí v zemi, vyvolané lavinou požárů. Nejvíc zasaženou oblastí je poloostrov Peloponés. Řádění ohnivého živlu si už vyžádalo přes šedesát obětí a spálilo více než 70 tisíc hektarů půdy. Přesto domácí cestovní kanceláře tvrdí: „Nepanikařte, vyhlášeným řeckým letoviskům oheň nehrozí!“

Léto roku 2007 bude navždy v řeckých dějinách zapsáno černým písmem. Desítky požárů zničily co se dalo. A nejsmutnější na celé události je to, že jí s největší pravděpodobností spustili lidé. Řecká prokuratura už nařídila vyšetřování, zda úmyslně založené ohně nelze považovat za terorismus. Snad prvními příznivějšími zprávama po sérii černých dnů jsou ty, které říkají, že pomoc Řecku přislíbilo či dokonce už zaslalo 17 zemí, včetně ČR.

Na Peloponésu bojuje s plameny více než 800 řeckých hasičů, jimž pomáhají jejich kolegové ze zahraničí, a nasazeno je také 20 letadel a 19 vrtulníků.  Prokurátor pro potírání terorismu a organizovaného zločinu Dimitris Papangelopulos dal najevo, že zjišťuje, zda na žhářství lze uplatnit protiteroristický zákon. To by úřadům podle agentury AP umožnilo větší pravomoci při vyšetřování a zatýkání. Viníky by také čekal větší trest. Ministr veřejného pořádku Vyron Polydoras v neděli potvrdil, že ohně jsou zřejmě součástí promyšleného plánu.

Přestože zástupci domácích cestovek varují před panikou a odrazují klienty před tím, aby rušili zájezdy do Řecka, tamní média si vyloženě oddechla, když se hasičům podařilo zastavit ohnivý živel jen několik metrů před nejcennějšími archeologickými nalezišti v Olympii. Tedy v místě, kde se konaly nejen první olympijské hry v dějinách, ale i místě, kde se pokaždé před konáním her v současnosti zapaluje olympijská pochodeň. Velkým potížím bylo vystaveno kvůli požárům i samotné hlavní město Atény.

Faktem také zůstává, že v nebezpečí není, nebo nebyla jen Olympia. Oheň hrozí také v okolí chrámu Apollóna Epikúra, zhruba 2500 let starému nalezišti poblíž města Andritsaina na jihovýchodě země. Požár nedaleko dalšího naleziště Sounionu, je už pod kontrolou. A další dobrou zprávu přinesl reportér České televize, Roman Fojta, který je na místě řádění živlů. V online reportáži totiž potvrdil, že situace se v noci z pondělí na úterý podstatně zlepšila a požáry se částečně podařilo dostat pod kontrolu.
foto zdroj: CNN


Nejprodávanější destinací serveru Zájezdy.cz za červenec bylo ŘECKO

(červenec 2007) Podle posledních informací ze serveru Zájezdy.cz je nejprodávanější destinací letošní sezóny právě Řecko. Z celkového počtu prodaných zájezdů celých 18% připadá na tuto jihoevropskou destinaci. Památkami nabyté Řecko tak obhájilo pomyslnou první příčku z loňského roku, je zřejmé, že jihovýchod Evropy tuzemské cestovatele stále přitahuje a láká. Na druhém místě se umístilo Chorvatsko s necelými 16%,  jakožto tradiční oblíbená destinace Čechů, i když zde je patrný jistý pokles související s vyššími cenami a nasyceností. I český turista rád poznává nové krajiny a oblasti. Klesající zájem u Chorvatska bude zřejmě v následujících letech trendem. Třetí místo a bronzovou příčku za téměř 13% získalo Tunisko. Zájem u tuto severoafrickou destinaci je stabilní už delší dobu, především díky teplému moři, stabilnímu počasí, kvalitnímu ubytování  a přijatelným cenám. 

Top 10 nejprodávanějších destinací od 1.7.2007

Řecko 18%
Chorvatsko 16%
Tunisko 13%
Bulharsko 10%
Itálie 8%
Egypt 7%
Turecko 6%
Španělsko 5%
Česko 4%
Slovensko 3%

zdroj: www.Zajezdy.cz Proč jet do Řecka,řecké ostrovy a co vás zajímá

Důležité odkazy při cestě autem
Čím se platí v Řecku ?
Mapa Řecka 
Jak se řekne aneb slovník
Fotogalerie - Řecko a jeho ostrovy
Cestujte do Řecka letecky - letenky online
Dovolená v Řecku aneb nákup dovolené online
Vše co jste dosud nevěděli o Řecku
Last minute zájezdy do Řecka
Recept na pravou řeckou Musaku
Katalog cestovních kanceláří
Bydlení pro každého Výtvarné a hobby potřeby - obchod Zákony Levné letenky Obrazy, fotografie  Reality, nemovitosti Povinné ručení online Přijetí EURO Digitální fotoaparáty, elektro Ráááádio Impuls Práce, zaměstnání Super Last minute Eurovíkendy Chaty a chalupy, ubytování Dovolená - exotika Řecko Last minute  Turecko

příloha byla vytvořena ve spolupráci se serverem www.zájezdy.cz - cestovní agentura, dovolená dle Vašich představ i Last minute